Stavební pozemek je alfou a omegou pro vaše bydlení. Vybrat raději rovinatý terén nebo spíše volit menší sklon? A jak velký má být stavební pozemek, abychom nebyli jeho otrokem?
Dříve se stavělo především na rovinatých parcelách s dobrým přístupem pitné vody a infrastrukturou. Dnes se stavební pozemky prodávají spíše na nevýhodných pozemcích ve svahu, v mokřinách nebo záplavových oblastech. Vhodných parcel v krajině ubývá. Přitom je výběr parcely klíčem k dobrému bydlení. Mnozí stavaři se shodují na tom, že výběr pozemku je důležitější faktor, než pak samotná stavba domu.
Důležitým parametrem v dnešní době je dostupnost občanské vybavenosti. Sem řadíme veřejnou dopravu, potraviny, mateřskou školu, základní a střední školu, nemocnici, restauraci, hřiště, hospodu, kulturní dům a rekreační objekty.
Při koupi pozemku doporučujeme několikrát danou oblast projít osobně, procházkou. Plánujete-li děti, myslete na dostupnost a popřemýšlejte, jak zvládnete každodenní rutinu. Budou mít v dosahu zájmové kroužky i zdravotní péči? Budete muset jezdit do práce autem nebo autobusem?
Toužili jste mít dům na samotě u lesa a najednou vám přijel k domu bagr a začal kopat základy pro další dům? Možná jste si neprohlédli územní plán nebo jiný územně plánovací dokument. Mají zde být parcely na rodinné domy nebo se myslí i na činžovní domy? Zjistěte si před koupí pozemku to, zda se v okolí neplánuje také třeba výstavba průmyslové infrastruktury.
Vybíráte si vhodnou parcelu, ale všechny dostupné v okolí jsou svažité? Obvykle jsou svažité pozemky levnější, z pochopitelných důvodů. Stavba na svahu je komplikovanější na založení a automaticky se prodražuje. Svažité pozemky jsou také hůře dostupné dopravními prostředky. Možná to někomu nevadí, ale myslete také na budoucnost, co za dvacet, třicet let? Zvládnete pozemek fyzicky obhospodařit? Na druhou stranu máte krásný výhled do kraje, který za to prostě stojí.
Každý pozemek je nádherný. Ale mějte na paměti, že v zimě je slunce nízko nad obzorem a naopak v létě je přímo nad námi. Nejsou u hranice parcely vysoké stromy, které vám budou v
zimě stínit? Nebo není zahrada orientovaná na sever? Svažité pozemky se severní orientací jsou nejlevnější, protože zatímco vy máte na zahradě ještě sníh, sousedé z druhé strany kopce už skoro napouštění bazény.
Možná vás při výběru pozemku myšlenka, zda se zde nedrží voda, ani nenapadne. Přitom je to pro výběr a stavbu domu klíčový faktor. Pozemky mohou totiž fungovat jako koryto při přívalovém dešti nebo se zde drží voda při desetiletých povodních. Při výběru pozemku se nebojte zeptat starousedlíků, zda tyto problémy vaše parcela za uplynulé roky nepostihla. Tento handicap je v budoucnu neřešitelný.
Pozor na nákup stavebního pozemku a na nákup pozemku jiného druhu. Z pozemků jiného druhou se změnou v územním plánu mohou stát ze dne na den pozemky stavební. Ale víte, že to může být i naopak? Z pozemků určených pro výstavbu rodinných domů se rázem mohou stát pozemky bez možnosti stavění. Parametry parcely doporučujeme ověřit z katastru nemovitostí nebo na příslušeném stavebním úřadě. Informovat se můžete také u starosty obce, jaký je plán rozvoje obce ve vztahu k Vámi vyhlédnutému pozemku.
Velikost stavebního pozemku je další klíčová otázka, kterou musíme řešit. Zbude vám po výstavbě rodinného domu dostatek místa pro vaše zahradní aktivity? Chcete postavit altán, garáž nebo chcete zahrádku? Čím užší pozemek koupíte, tím menší bude jeho praktické využití.