V čem se liší hliníková a plastová okna?

Pokud se chystáte brzy začít stavět nebo máte v plánu velkou rekonstrukci, musíte zvážit řadu různých otázek. Určit materiál, který bude tvořit podlahu, promyslet si důkladně vzhled koupelny a obýváku, úložné prostory v ložnici a další věci, které mají vliv na komfort bydlení. Nedílnou součástí takových úvah musí být okna. Jejich výběr na trhu je naštěstí velmi široký. Mezi dvě základní varianty patří okna z hliníku nebo z plastu. Pojďme si proto prohlédnout jejich největší výhody a také odlišnosti, které pomohou s dalším rozhodováním.

Domy na klíč

Důležité rozhodnutí pro každou rodinu

Nezapomeňte, okna nejsou jen estetický, ale především funkční doplněk jakékoliv domácnosti. Jejich vzhled rozhoduje o mnohém. Je také důležité poznamenat, že s vámi pravděpodobně stráví celou generaci, než dojde k další rekonstrukci a výměně. Doba jde totiž neustále kupředu. Moderní okna pomohou také s úsporami za vytápění, slouží jako bariéra okolního hluku a kladou důraz i na otázku bezpečnosti. Jaké otázky si položit před tím, než přistoupíte k samotné volbě materiálu?

  • Je nemovitost v klidném místě? Jsou blízko hřiště, silnice, supermarket a jiné zdroje hluku?
  • Máte před sebou rekonstrukci starší nemovitosti? Nebo právě teď plánujete novostavbu?
  • Příroda kolem vás. Počasí má také vliv, pokud žijete v oblasti, kde opravdu často fouká vítr.

Největší výhody hliníkových oken

Mohou s vámi strávit celý život a sloužit ještě vašim dětem, vydrží s přehledem i několik generací. Právě v tom tkví největší výhoda oken z hliníku, která jsou rok od roku populárnější variantou. Záleží pochopitelně na konkrétním modelu nebo výrobci, ale osmdesátiletá životnost je už zcela běžná. S trochou štěstí přečkají i celé století a stále ještě budou v dobré kondici. Co dalšího patří mezi výhody hliníkových oken, která lze velmi dobře přizpůsobit i pro větší prosklené plochy?

  • Materiál, který je odolný a stálý. Vhodný do bytovek, komerčních prostor i horských oblastí.
  • Pokud máte vysoké nároky na design, je hliník jedničkou. Nabízí totiž výbornou variabilitu.
  • Výborná tepelná izolace. Ve výsledku tak hliníková okna znamenají nízké náklady na vytápění.

Hliník je materiálem budoucnosti

Vzhled si lze naplno přizpůsobit a cenová hladina závisí také na způsobu jejich otevírání (například dvoukřídlá nebo výklopná varianta). Hliníková okna nabízí pestrou paletu povrchových úprav, každý zájemce si je proto může vyladit podle svých preferencí. Přinášejí také spolehlivou ochranu před nevítanými hosty, míra zabezpečení je na velmi vysoké úrovni.

Bonusem je také nenáročná údržba

Omyjete gumové těsnění a potřete ho silikonovým olejem, to je v zásadě všechno, co musíte udělat v rámci nutné údržby. Výrobcem doporučená péče, jejíž odměnou je delší životnost, tedy není vůbec náročným úkolem a postačí se jí věnovat zhruba jednou ročně. Hliník nabídne i barevnou stálost, estetická stránka věci je rovněž důležitá. Obecně lze říci, že nevýhody vlastně nemá. Tedy, až na jednu, kterou je bohužel poměrně vysoká pořizovací cena. Pokud vás limituje rozpočet, zřejmě zvolíte jinou variantu. Zkuste, ale brát hliníková okna spíše jako investici na dlouhá desetiletí dopředu. Otázku spojenou s okny nelze podcenit, vždyť vhodnou tepelnou a zvukovou izolaci totiž vyžadují nejen novostavby.

Co nabízejí moderní plastová okna?

Pokud chcete vsadit na plast, také neuděláte chybu. Je to osvědčený materiál, jenž nabídne atraktivní cenovku a je tak vhodný ve chvíli, kdy chcete náklady za rekonstrukci stlačit na minimum. Plastová okna nemají takovou trvanlivost jako hliníková, přesto s nimi můžete počítat jako s dlouhodobou investicí. Třicetiletá životnost je zcela běžná, a pokud nezanedbáte otázku údržby, zůstanou s vámi ještě podstatně déle, jako maximum se udává i padesát let. Nejde o nic náročného, postup je podobný jako v případě hliníkových oken. Jaké jsou tedy obecné výhody plastových oken?

  • Ekonomická varianta. Cena plastových oken je nižší, za hliník si totiž hodně připlatíte.
  • Stabilita a pevnost. Ano, moderní plast nemusíte podceňovat. Dokáže odolat mnoha vlivům.
  • Vzhled si můžete přizpůsobit. Nikdo netvrdí, že okna mají být bílá. Líbí se vám imitace dřeva?

V potaz musíte vzít i nevýhody

Plast má i své mínusy. Nebude vhodnou variantou například v případě, kdy už dopředu počítáte s velkými okny. Na velké teplotní změny jsou plastová okna hodně citlivá a případné opravy, pokud dojde k jejich poškození, jsou velmi náročné. Záleží tedy nejen na rozpočtu domácnosti, ale také na dlouhodobých plánech, které máte před sebou. Vždy myslete dopředu, jde totiž o investici, která se určitě nezhodnotí v řádu několika málo sezon, ale je podstatně dlouhodobější. Slaďte okna s dalšími designovými prvky vašeho domu, dobře si promyslete všechny detaily a zvolte takový materiál, který vám nejvíce vyhovuje. Konečné rozhodnutí je vždy na majiteli nemovitosti, existuje pestrá paleta variant.