Dřevostavby a jejich životnost: jak to s ní skutečně je?

O dřevostavbách se často říká, že příliš dlouho nevydrží. Možná na tom bylo něco pravdy dříve, například v době poválečné bytové krize, kdy se ve Finsku levné, provizorní dřevostavby skutečně stavěly. To je však pouze jeden případ z milionu.

Více než stoletá historie

Před sto lety i mnohem dříve se ke stavbě domů běžně používalo dřevo a některé takové domy bez problému vydržely až dodnes.

Důkazem jsou malebné dřevěné roubenky, které si můžete prohlédnout nejen ve skanzenech, ale i v některých chatových oblastech. Zásluhou jejich neuvěřitelné odolnosti je především pečlivá údržba.

Přestože domy s dřevěnou konstrukcí už mají něco za sebou a staví se dnes jinak než v minulém století, stále se jejich zkáze můžeme vyhnout podobnou cestou – zejména řádnou péčí a ochranou před působením vody.

Většině potíží, které by jejich životnost mohly zkracovat, už se dá v dnešní době spolehlivě předcházet, a to jak při stavbě, tak během života v dřevostavbě.

Vlhkost – úhlavní nepřítel dřeva

Hlavním strašákem každého, kdo žije v dřevostavbě, je rozhodně vlhkost. Nejenže dřevu nesvědčí, ale může ho vážně poškodit – způsobit vznik plísní a jeho hnilobu.

Pro ochranu dřeva se obvykle využívá impregnace. Ta jej chrání nejen před vlhkostí a plísněmi, ale také červotoči a dalšími škůdci, kteří dřevo mohou znehodnotit a zkrátit tak jeho životnost.

Voda se však na nechtěných místech nemusí objevit pouze tak, že se někde kondenzuje nebo protéká při dešti. Mnohem větší neplechu může napáchat prasklé nebo špatně utěsněné potrubí. Tomu je pochopitelně třeba předcházet, a to použitím kvalitních materiálů a jejich správnou instalací.

Je však třeba zmínit, že vlhkost může napáchat velké škody i ve zděných domech. Nejedná se tedy o hrozbu, která by se týkala pouze dřevostaveb jako takových.

Jakýkoliv únik vody je tedy nutné okamžitě řešit a veškerá postižená místa patřičně vysušit.

Od střechy téměř k nerozeznání

Pokud jste někdy měli co dočinění se stavbou či rekonstrukcí střechy, tak jste si možná všimli, že konstrukce stěn dřevostaveb se velmi podobá střešním plášťům – má dřevěné nosné sloupky s opláštěním z OSB desek a výplň tvořenou tepelným izolantem.

Když si takovou konstrukci dáváte na střechu, pod kterou noc co noc klidně spíte, určitě také nemáte obavy, že vám jednoho krásného dne spadne na hlavu.

Čím to je? Pravděpodobně věříte použitému návrhu, materiálům i firmě, která měla stavbu střechy na starosti. Podobně to funguje i s dřevostavbami.

V dnešní době máte poměrně široký výběr, co se týče projektů, technologií, materiálů i poskytovatelů. Pokud vyberete dobře a budete komunikovat své potřeby a obavy, nebudete se muset ničeho bát.

A jak je to tedy s životností?

Nelze jednoznačně říct, jak dlouho vám dřevostavba vydrží. Jak už jsme naznačili, vše se odvíjí od konkrétního návrhu, úrovně údržby a způsobu provedení.

Je však třeba říct, že životnost vůbec nemusí být kratší než u zděných domů. Stačí stavbu vzít za ten správný konec a nesnažit se za každou cenu šetřit tam, kde je kvalita zásadní.