Běžný úklid, do kterého neodmyslitelně spadá i vysávání, patří k pravidelným domácím pracím. Většina z nás bere úklid jako něco, co dělat musí. Vysávání je oproti vytírání ještě poměrně oblíbenou činností, ovšem i to si lze v dnešní době velmi usnadnit a zpříjemnit.
Stále populárnější jsou centrální vysavače, které mají řadu výhod. Jednak je s nimi úklid jednodušší a pohodlnější, netaháte za sebou kabel, ale jsou i mnohem šetrnější, což ocení zejména alergici a astmatici.
Úvodem článku jsme nastínili hlavní výhody centrálního systému vysávání oproti menším přenosným vysavačům. V rychlosti si vysvětlíme princip centrálního vysavače. Zpravidla v suterénu, technické místnosti nebo garáži bývá umístěna hlavní pohonná jednotka se silným motorem. Ta je propojena potrubím až do jednotlivých vysavačových zásuvek v bytě. S tím se pojí další výhoda, a tou je snadná a extrémně pohodlná manipulace. Do zásuvky stačí rovnou zapojit hadici a můžete vesele vysávat, neplete se vám pod nohama jednotka vysavače ani kabel. Hadice mají délku až 15 metrů, takže s nimi snadno dostanete do všech koutů a po dokončení vysávání se automatiky navinou zpět. Nečistoty pak putují rovnou do hlavní jednotky.
Lidé s dýchacími potížemi rovněž ocení bezprašnost centrálního vysavače. Klasické vysavače totiž vyfukují vzduch zpět do místnosti a víří prach, kdežto centrální vysávání vypouští vzduch do exteriéru. Některé centrální vysavače mají možnost mokrého úklidu, tudíž s ním můžete pohodlně vysávat i vodu.
Jelikož se u dřevostaveb klade důraz na nízkou energetickou náročnost, tedy na co nejvyšší vzduchotěsnost, sem tam se objeví pochybnosti o tom, jestli je centrální vysavač vhodným řešením pro dřevostavby. Lidé mají v podstatě obavy z možné podtlaku centrálního systému vysávání, kdy je vzduch nasávaný z interiéru vypouštěn ven do exteriéru, nikoliv zpět do místnosti. Strach mít ale nemusíte.
Centrální jednotka přefiltruje vzduch nasátý z místnosti (například přes HEPA filtr) a vrací jej zpět do okolního prostoru, ve kterém je jednotka umístěna. Druhou možností je pak vyfukování přefiltrovaného vzduchu přímo ven do exteriéru.
Druhá varianta pak vzbuzuje u veřejnosti pochybnosti o možné netěsnosti domu. Je velice důležité si uvědomit, že pláštěm domu neprochází jen centrální vysávání, ale i odtah z digestoře, nasávání a výfuk nuceného odsávání nebo anténní kabely. Mnohem důležitější je, jakou kvalitou budou provedeny stavební práce a jaký způsobem budou utěsněny veškeré otvory.