Když se rozhodnete stavět dům, obvykle před sebou máte dvě možnosti – dřevostavba, nebo zděný dům. Obě varianty mají celou řadu výhod a přirozeně i nevýhody, přesto se však lidé stále obracejí spíše ke zděným domům.
Důvodem je především konzervatismus. Dřevostavba v rámci typologie staveb stále ještě patří mezi relativní novinky, a tak je s ní spojena řada dezinformací, kterým lidé stále ještě věří.
Jaké to jsou? Pojďme se podívat na nejčastější mýty o dřevostavbách a ujasnit si, jak to s nimi doopravdy je.
Ano, dřevo se už po tisíciletí používá k rozdělání ohně, to ale neznamená, že by byly dřevostavby o něco náchylnější k požárům než jiné typy staveb. I na ně se totiž vztahují ty stejné bezpečnostní protipožární předpisy, které musí splňovat.
Dřevo si přirozeně drží určité procento vlhkosti, takže ho není tak snadné zapálit, jak si většina lidí myslí – vlhkost by se musela nejprve odpařit. I tak by ale dřevo ohořelo pouze na povrchu, čímž by vznikla zuhelnatělá vrstva, která by zabránila dalšímu hoření.
Dřevo, které se používá ke stavbě dřevostaveb, není stejné jako to, které byste našli někde v lese. Musí u něj totiž nejprve dojít k řádné impregnaci neboli ošetření přípravky, které dřevo a tím pádem i celou konstrukci ochrání před napadením plísněmi, houbami a červotoči.
Impregnace brání i průniku vlhkosti, která plísně a další škůdce přímo láká. Náchylnost vůči těmto negativním vlivům by tedy byla aktuální spíše v případě, že byste dřevostavbu stavěli svépomocí a tento krok zanedbali.
Pokud si vyberete dům na klíč, při správné údržbě vám nic takového nehrozí.
Často se můžete setkat s argumentem, že dřevostavba nevydrží déle než jednu generaci. Opět se jedná o omyl. Stavby ze dřeva mohou vydržet stejně tak dlouho jako jejich zděná konkurence. Vše se odvíjí od toho, jaké dřevo se použije, v jaké bude kvalitě a jak se o svůj dům budete následně starat.
Po pár desetiletích určitě bude potřeba nějaká ta rekonstrukce, té byste se však nevyhli ani u zděného domu. Rozhodně se ale nemusíte bát toho, že by vám na stará kolena začal dřevěný dům padat na hlavu.
Už dávno neplatí, že byste při bydlení v dřevostavbě slyšeli každý krok ostatních členů domácnosti. Současné dřevostavby mají zvukovou izolaci stropů i obvodových stěn, a tak u vás kročejový hluk nebude žádný problém.
Velkou roli v rámci minimalizace šíření hluku hraje i stavební neboli vzduchová neprůzvučnost. Pomáhá totiž v oddělení prostorů v domě, čímž opět zabraňuje šíření různých zvuků. Pokud se tedy rozhodnete pro dřevostavbu, dostanete zvukovou izolaci na podobné úrovni, jakou vám nabídne zděný domek.
Tento mýtus možná platí u starších dřevěných chat, avšak u novostaveb určených k trvalému bydlení to rozhodně není pravda. Akumulace tepla je u dřevostaveb sice o něco slabší než u zděných domků, a tak rychleji vychladnou.
Na druhou stranu se ale vzduch v dřevostavbách během topné sezóny vyhřívá výrazně rychleji. Pokud si navíc zařídíte kvalitní izolaci, tepelné ztráty se minimalizují na takovou úroveň, jakou byste měli u zděné stavby se srovnatelnou tloušťkou stěny.
Jak sami vidíte, ne vše, co slyšíte, musí být pravda. Doba se posouvá kupředu a spolu s ní i technologie, které se u dřevostaveb využívají. Pokud sami o tomto typu domu uvažujete a máte nějaké pochybnosti, neváhejte se na nás obrátit. Společně jistě najdeme schůdné řešení.