Zelené fasády zažívají boom

Pravděpodobně jste již někdy slyšeli o tom, že existují zelené střechy. Slyšeli jste však o tom, že existují také zelené fasády na domy? Ne, rozhodně nemyslíme odstín fasádní barvy. Zelená fasáda je vlastně živou fasádou plnou rostlin. Pojďme se podrobně podívat na to, co to vlastně živá fasáda je, z čeho se tvoří a jaké má výhody. Co naopak hovoří v její neprospěch? Jak zelená fasáda obohatí váš dům? A jak se o takovou fasádu starat?

 

Co je to zelená fasáda?

Zelená fasáda nebo také živá fasáda je fasáda plná rostlin. Klasickou zelenou fasádu asi známe všichni. Tvoří ji popínavé rostliny jako je břečťan nebo hortenzie, případně přísavník. Tyto rostliny jsou schopné z jednoho kmínku vytvořit i několikametrové šlahouny. Ty pak postupně obrostou celý dům. Tyto zelené fasády mají opravdu nízké finanční nároky a také nepotřebují žádnou konstrukci. Nicméně rostliny opravdu popínají fasádu a tak ji samozřejmě narušují.

 

Většina moderních zelených fasád má podpůrné konstrukce. Vhodné jsou zejména na členitý povrch, ale využít je můžete i na souvislou plochu. Vertikální systém Graseko je vytvořený pro snadnou aplikaci zelené fasády. Tento speciální systém vyvinuli čeští odborníci. Živá zelená fasáda Graseko dodá domu originální a krásný vzhled. V průběhu ročních období se pochopitelně vzhled mění.

Na zelené fasády se používají stálezelené rostliny. Cílem je, aby živá stěna byla krásná a funkční opravdu po celý rok.

 

Představujeme vám systém Graseko

Možná si nedokážete představit, jak na vertikální stěnu domu zasadíte rostliny. Je to velice jednoduché. Systém zelené fasády Graseko je tvořený horizontálními nosnými lištami, závěsnými truhlíky s rostlinami a také automatickým zavlažovacím systémem. Tento český produkt je možné jednoduše nainstalovat přímo na zeď domu, případně je také kompatibilní s různými typy nosných fasádních systémů.

Graseko

Zavlažovací systém zelené fasády

Zalévání fasády hadicí nebo konvičkou by asi nebylo moc efektivní. Z toho důvodu byl vyvinutý speciální zavlažovací systém. Ten je velmi efektivní a navíc má nízkou spotřebu vody. Díky tomu je šetrný k životnímu prostředí. Kapkovací potrubí vede přímo v truhlících. Každá jedna rostlina má svůj vlastní kapkovač a dostává odměřeno přesné množství vody, které potřebuje pro svůj růst. Díky tomu nikdy nedojde k prolévání celé zelené stěny, ale k úspornému dávkování.

 

Zavlažovací systém lze napojit na vlastní studnu, případně na zásobník vody nebo klasickou vodovodní přípojku. Zavlažování je řízeno přes wifi. Řídící jednotka se programuje zcela jednoduše. Ovládá se, stejně jako většina dalších systémů, přes mobilní aplikaci. Vlhkost minerální substrátu rostlin kontroluje senzor. Po ukončení závlahy se zbývající voda automaticky vypustí pomocí samovypouštěcích ventilů.

 

Výhody zelené fasády Graseko

  • Jednoduchá instalace celého systému.
  • Objemné truhlíky a úsporná závlaha rostlin.
  • Systém je vyrobený z odolných materiálů.
  • Reakce na oheň třídy B.
  • Snadný servis.

Proč mít zelený dům

Zelené fasády mají překvapivě potenciál zvýšit tržní hodnotu vašeho domu a navíc vám také ušetří náklady na energie. Kromě toho dávají vzniknou také novým prostorám, kde lze trávit volný čas. Zelené fasády tak dokáží zvýšit komfort obyvatel. Zvláště ve městech jsou zelené fasády vítanou součástí staveb, jelikož v jejich okolí moc zeleně není.

 

Další výhody zelené fasády

  • Zelená fasáda dokáže chránit dům před přímým slunečním zářením.
  • Jde o velmi účinný způsob, jak snížit vnitřní teplotu domu v letních měsících.
  • V zimě naopak zelené fasády Graseko fungují jako zateplení domu.
  • Rostliny na fasádě obohatí biologickou rozmanitost prostředí.
  • Rostliny zelené fasády dokáží absorbovat látky, které znečišťují ovzduší.
  • U zelených fasád se používá minerální substrát, který společně s rostlinami také skvěle absorbuje hluk.

Graseko

Co zelené fasády potřebují?

Zelenou fasádu domu je pochopitelně třeba opečovávat, stejně jako rostliny v domě nebo klasickou zahradu. V případě, že věnujete své zelené fasádě dostatek času, odmění se vám. Naštěstí s moderními technologiemi není potřeba mnoho úsilí.

 

  • Zavlažování – je u našeho systému automatické. Díky tomu se nemusíte starat o to, zda mají rostliny dostatek vláhy. Bojíte se, že v případě dešťů budou rostliny přelité? To nemusíte, o vše se postarají senzory. Jediné, co je třeba kontrolovat je aplikaci. Právně v ní zjistíte, zda opravdu vše funguje, jak má.
  • Hnojení – Jistě je vám známo, že rostliny potřebují také hnojivo. Pochopitelně ho stačí rostlinám dopřát jednou za čas, stejně tak jako jiným rostlinám. Díky minerálnímu substrátu mají rostliny dlouhou dobu dostatek živin, které potřebují.
  • Ochrana před škůdci – bohužel se někdy nevyhneme tomu, že rostliny napadnou škůdci. Je tedy potřeba rostliny pravidelně kontrolovat a pokud se vyskytne nějaký problém, řešit ho bezodkladně.

Každá zelená fasáda je originál

Můžete se spolehnout na to, že pokud se rozhodnete pro zelenou fasádu, nikdo nebude mít stejnou. Každá živá fasáda je totiž jedinečná a vyžaduje individuální přístup. Je to z toho důvodu, že existuje spousta možností, jaké rostliny využít. Při jejich výběru je nutné brát ohled na prostředí, ve kterém se dům nachází a také na světové strany. Při návrhu zelené fasády je tedy potřeba zohlednit účel instalace a možnosti údržby.

Jaké typy rostlin jsou vhodné na zelené fasády?

  • Rostliny se vzdušnými kořeny.
  • Rostliny úponkaté a úponkaté s adhezivními terčíky.
  • Rostliny s kombinovaným adaptačním mechanismem.
  • Rostliny ovíjivé a také šlahounovité.