Vybíráme hodiny do kuchyně

Hodiny jsou nezbytným vybavením každého bytu i v dnešní době, kdy každý disponuje chytrými hodinkami nebo minimálně mobilním telefonem. Hodiny však plní nejen praktickou, ale velmi často také estetickou funkci. Převážně si je lidé pořizují do kuchyní a jídelen, kde je nutné při vaření často sledovat čas.

Nástěnné hodiny do každé rodiny

 

Tradiční kulaté s velkými čísly, hranaté hodiny s pouhými čtyřmi čísly nebo moderní nástěnné hodiny s absencí ciferníku. Při volbě nových hodin máte opravdu mnoho možností. Jak se tedy rozhodnout, které hodiny jsou vhodné právě pro vás? Existuje několik kritérií výběru. Před tím, než začnete pokukovat po hodinách se tedy pokuste zodpovědět následující otázky.
Vybíráme hodiny do kuchyně

Kde budou hodiny umístěné?

Máte celou volnou zeď a hodiny mají být dominantou tohoto prostoru? Pak můžete pokukovat po větších hodinách s netradičním vzhledem, který bude ozdobou celého prostoru. Pokud však máte naopak v místnosti jen minimum prostoru a hodiny nemají být v žádném případě dominantním doplňkem, pokukujte spíše po střídmějších a především menších kouscích.

 

Potřebujete čitelný ciferník?

Někdo tvrdí, že dobře čitelný ciferník je základ. To však není tak docela pravda. Kompletní ciferník a vteřinová ručička jsou nutností v případě, že hodiny budete opravdu využívat při přípravě pokrmů. Pokud však dáváte přednost minutce nebo třeba digitálním stopkám, pak kompletní ciferník tak docela nepotřebujete.

 

Jestliže mají vaše hodiny především skvěle ladit se stylem interiéru, nemusí mít vůbec žádný ciferník. Čtení přesného času z nich patrně nebude vůbec jednoduché, nicméně k základní orientaci jsou dostačující a kupujete je přece zejména kvůli podtržení vašeho stylu.

Jak umístit nástěnné hodiny

V jaké výšce by měly hodiny viset? Názory jsou různé, ale špičkoví bytoví designeři tvrdí, že nástěnné hodiny by měly vždy viset v úrovni očí. Pokud jsou však hodiny větší, můžete je podle nich umístit také nad úroveň zraku. Určitě by však hodiny neměly viset těsně pod stropem. Nejen, že by se v takové výšce špatně četl čas, ale nevypadalo by to samozřejmě dobře ani z hlediska estetiky.

 

Myslete také na to, kudy do místnosti kde budou viset hodiny proudí světlo. Sluneční paprsky někdy dokáží být opravdu oslňující a hodiny umístěné právě tam, kam dopadají po většinu dne vám budou takřka k ničemu. Stoprocentně bude špatně čitelný čas. Kromě toho však pravděpodobně nebudou dobře vidět ani detaily hodin a vytratí se tak jejich estetická funkce.