Rozhodujete se mezi zděným domem a dřevostavbou? Zboříme všechny mýty, které o dřevostavbách kolují a řekneme vám přední výhody a pozitiva těchto staveb.
Mezi lidmi velmi často panuje zcela mylný mýtus, že dřevostavby mají nízkou životnost. Porozhlédněte se po vesnicích, kde stojí roubenky, většinou po rekonstrukci a v jaké dobré kondici jsou. V Čechách se stavělo ze dřeva odnepaměti a dnes mají domy stáří více jak 150 let.
Moderní dřevostavby zajišťují životnost okolo 100 let. Fasádní prvky pak vydrží kolem 50 let. Životnost je zcela srovnatelná se zděnými domy. Častým mýtem je také to, že dřevostavbu
odnese vichřice nebo složí i slabší zemětřesení. Stejně tak je chyba domnívat se, že dřevostavba neunese váhu skládané krytiny (tašky). Naopak je tato krytina vhodná z důvodu zatížení stavby.
Dřevostavba neznamená nutně to, že musí být její opláštění ze dřeva. Fasáda může být zhotovena z omítek i obkladů. Pokud zvolíte klasickou fasádu, nikdo nepozná, že bydlíte v dřevostavbě. Je možné volit obklady, například moderní hliník nebo kámen. Pokud chcete dřevo, doporučujeme modřín nebo exotické dřevo, které se nemusí natírat a přirozeně šedne, co je v dnešní době velmi žádoucí.
Největší omyl, který mezi lidmi panuje. Dřevostavby jsou mnohem úspornější, než je tomu u zděných domů. Roční náklady na vytápění jsou nižší o 30%. Zděné domy nejdříve teplo hromadí v cihelných stěnách a poté kumulují do prostoru, kdežto dřevostavba reaguje lépe na změny počasí a aktuální potřeby jejích uživatelů. Použití moderních zateplení, jako je minerální nehořlavá izolace ze skleného či kamenného vlákna, nabídne mnohem lepší tepelné a izolační vlastnosti, než je tomu u klasického zdiva. Dřevostavba se navíc desetinásobně rychleji vytopí, než klasický dům.
Zvuková izolace je důležitá pro pohodové užívání domu. Proto je v tomto případě nutné myslet na zvukovou izolaci už při návrhu stavby domu. Základem je použití vhodné skladby konstrukce. Například jde o kročejovou izolaci na podlaze. Sádrokartonové desky pomáhají k lepšímu akustickému potlačení u příček a předstěn.
Dřevostavba není v žádném případě vystavená napospas škůdcům ani plísním. Dřevo použité na stavbu je ošetřené proti houbám a škůdcům kvalitní impregnací. Pokud tomu tak není, vzniká řada problémů a to díky neodbornému návrhu a realizací. Proto je nutné znát princip a vlastnosti zvolené konstrukce a následně přizpůsobit život v ní.
Dřevo je sice hořlavý materiál, ale v případě dřevostaveb záleží na konstrukci domu, ne na materiálu. V případě roubenky či srubu se dřevo impregnuje proti hoření. Oheň v masivní části proniká pouze do vrchní části, postupně uhasíná. Dobré vlastnosti při požáru vykazují sendvičové konstrukce na dřevěné bázi. Nosná konstrukce je opláštěná materiály, které jsou nehořlavé, nebo hoří jen velmi špatně. Jde o sádrokarton, sádrovláknité desky, minerální tepelná izolace a podobně.