Moderní bydlení si zaslouží moderní bytové doplňky

Zatímco někdo má při zařizování svého domova jasno v tom, jaký nábytek pořídí nebo na jakou barevnou kombinaci vsadí, jiný ví pouze jedno jediné – úkolem je zařídit bydlení do moderního stylu. Jenže co to vlastně takové „moderní bydlení” je a na jaké bytové doplňky se ve skutečnosti vyplatí vsadit, aby byl kýžený efekt skutečně takový, v jaký sami doufáme?

Domy na klíč

Charakterizace současného bydlení

Moderní bydlení je vždy a za všech okolností odrazem současného bydlení s tím, že z pohledu mnoha bytových designérů převládají prvky skandinávského minimalistického designu. Důvod je prostý – skandinávský minimalismus nikdy nevychází z módy čili vždycky jde krásně ruku v ruce s tím, co se zrovna ve světě bydlení nosí.

Díky tomu, že se současné trendy vždycky kombinují se zmiňovaným severským designem, se také vždycky do místností přivolává přirození světlo v maximální možné míře, stejně tak se pamatuje na vzdušnost a osobitost, ať už se žije v rodinných domech nebo bytových jednotkách v nejvyšším patře panelového domu.

Domy na klíč

Tvar, barva a vzor

Moderní bydlení samozřejmě klade důraz na současnost a prakticky vždycky mají obrazy na zeď v těchto interiérech své místo, základem všeho však nejsou bytové dekorace, ale i při jejich výběru se musíme odpíchnout od třech věcí – od barvy, tvaru a vzoru. Přesně to je, jak bytoví designéři potvrdili, základ moderního bydlení, ať už si ho v našich očích vykreslujeme jakkoliv.

Abychom si byli jistí tím, že žijeme v moderním příbytku, měli bychom si být jistí tím, že umíme kombinovat v interiérech různé styly, vzory a barvy. Na první pohled se totiž může moderní bydlení zdát být spíše nesourodým spojením, ovšem právě současný moderní styl o této zajímavosti je.

Aktuálně se kombinují především nejrůznější geometrické vzory, motivy z různých částí světa a prakticky se nedefinuje jeden konkrétní výzor, jak by takové bydlení mělo vypadat.

Domy na klíč

Jaký bude ústřední motiv vašeho příbytku?

Pokud si říkáte, že s touto volností bude zařizování moderního bydlení poměrně těžkým a hůře rozlousknutelným oříškem, můžete se odpíchnout od jedné věci – od toho, že si stanovíte jeden ústřední motiv, který vás bude zcela vyjadřovat a který bude charakterem či dominantou vašeho příbytku.

Ve výsledku nezáleží na tom, co nebo jaký bude tento ústřední motiv a jestli půjde na první dobrou vidět. Důležité je to, že pro vás díky němu bude zařizování interiéru otázkou okamžiku, nikoliv dlouhých týdnů.

Tento motiv může být kulturní, ale také může být podmíněn pouze jednou jedinou barvou nebo konkrétním tématem či symbolem. Případně se nebojte ani toho, že by byl motiv podpořen nějakou texturou.

Domy na klíč

Prvky skandinávského bydlení i multifunkčního světa

Kromě ústředního motivu se můžete odrážet i od toho, co znamená skandinávské bydlení a jaké prvky v tomto příbytku dominují. Jak již bylo nastíněno, hraje se zde především na vzdušnost a dále také na využívání neutrální, jednoduché palety. Pokud nechcete jít pouze do bílé nebo krémové, můžete přidat i tlumené odstíny. Naopak vyhněte se křiklavým a výrazným tónům.

Při hledání ideálního zařízení kromě moderních dekorací a doplňků pátrejte po multifunkčních řešení, které jsou ruku v ruce s moderním bydlením a současným stylem či trendy. Spousta místa díky rozkládacím pohovkám nebo rohovým knihovnám, hodně úložného prostoru – to jsou další body, od kterých se při zařizování tak nepřesně stanoveného moderního bydlení můžete odpíchnout. Ve výsledku je však moderní bydlení definicí každého jedince a toho, jak on konkrétně moderní design vnímá.

Foto: Dovido.cz