Materiály, které lze použít na podlahu terasy

Moderní rodinné domy, které disponují zahradou, obvykle zdobí terasy. Správná terasa vytváří volný přechod mezi domem a zahradou. Terasa slouží jako prostor pro relaxaci, opalování, ale i k posezení s rodinou nebo přáteli. Pokud výstavbu terasy plánujete, pak byste měli vědět, jaké podlahové materiály se aktuální nabízí. Sortiment je opravdu široký, můžete vybírat od přírodních materiálů jako je dřevo nebo kámen přes syntetické, které je imitují.

Dřevo

Velice oblíbenou podlahovinou teras je dřevo. Podlahy se vyrábí převážně z exotických dřevin, které jsou odolné vůči povětrnostním vlivům a vydrží mnohonásobně déle, než dřevo z našich lesů. V praxi se setkáte s dřevinami jako je Bangkirai, Massaranduba, Ipe, Bukit apod. Exotické dřeviny pochází většinou z Jižní Ameriky nebo jihovýchodní Asie. Dřevo je pocitově teplé, dobře se udržuje a v létě se oproti kameni nebo dlažbě tolik nerozpaluje. Po dešti je ale potřeba počítat s kluzkou podlahou.

Kámen

Kamenné podlahy působí luxusním, ale poněkud studenějším dojmem. Vybrat si můžete mezi hladkými nebo štípanými kameny. Aby se povrch kamene po dešti neklouzal, lze jej upravit speciální metodou pískování nebo kartáčování. Údržba kamenné terasy je kvůli členité struktuře kamene složitější.

Betonová nebo zámková dlažba

Betonová dlažba může mít podobu velice známé zámkové dlažby skládané do sebe či jiných, ať už větších nebo menších tvarů. Vysoce kvalitní beton díky speciálním příměsím vydrží spoustu let. Betonovou podlahu lze pořídit v různých odstínech, mnohdy tak nepůsobí fádní dojmem. Beton snadno ošetříte impregnací, která vám v budoucnu zaručí jednoduchou a rychlou údržbu. Ze všech podlahových krytin je beton nejméně kluzký.

Keramická dlažba

Keramická venkovní dlažba je ideálním řešení pro balkony a terasy v patře, jenž nemohou být příliš zatíženy. Betonová dlažba má tloušťku cca 50 mm, kdežto keramická pouhý 10 – 20 mm. Další výhodou je široký výběr vzorů a formátů velikosti. Keramická dlažba se snadno udržuje a vyrábí se i s protiskluzovou ochranou.

WPC prkna

Současným trendem jsou terasová WPC prkna, která skloubila praktickou a estetickou stránku dohromady. WPC prkna se vyrábějí kombinací plastů, pryskyřic a dřeva, proto je na první pohled horko těžko rozeznáte od toho pravého dřeva. Terasová prkna jsou opatřena odtokovými drážkami pro odvod vody a protiskluzovou povrchovou ochranou. Jsou odolná vůči škůdcům, povětrnostním vlivům a barevně stálá.

Cihly

Cihlová dlažba má rustikální vzhled a je skvělou volbou pro terasy, které jsou součástí tradičních, historických i moderních staveb. Díky svému přírodnímu složení jsou cihly velmi odolné vůči povětrnostním vlivům, což z nich dělá ideální materiál pro venkovní terasy. Jsou k dispozici v různých barvách a s různou strukturou povrchu, takže je snadno sladíte s domem i zahradou.