Jak vybrat pozemek pro dřevostavbu a na co si dát pozor?

Výběr pozemku je jedním z nejtěžších úkolů při stavbě nového domu. Stejně tak jako každý jiný pozemek, má i pozemek pro dřevostavbu svoje typická pravidla, která mohou ušetřit spoustu starostí i peněz. Jaká jsou základní kritéria, kterých je třeba si všímat při hledání pozemku?

Zjistěte si informace o situaci na lokalitě

Lokalita se může na první pohled zdát jako velice dobrá. Může z ní být krásný výhled a pocitově i emočně se zde můžete cítit zcela dokonale. To ale neznamená, že pozemek nemůže mít skryté vady, které mohou do budoucna vadit.

Může jít například o pozemek situovaný v záplavové oblasti. Pozemek pro dřevostavbu je v ten moment rozhodně mnohem levnější, ale riskujete živelnou pohromu. Opravdu rozsáhlé záplavy se sice ukazují v řádu desítek let, ale i tak je potřeba na toto kritérium dávat pozor. Stejně tak mohla být v minulosti na místě pozemku skládka a může tu být znečištěná půda.

Pozor na rovinu na pozemku

Pozemek pro dřevostavbu by se měl rozhodně vybírat i podle sklonu celkové plochy. Dům potřebuje pro svoji výstavbu pochopitelně dokonalou rovinu. A čím větší je sklon pozemku, tím složitější bude úprava pozemku do roviny pro zástavbu domu. Nenechte se tady zmást pouhým okem a raději pečlivě překontrolujte sklon pozemku z dokumentace.

Zkontrolujte inženýrské sítě a katastr nemovitostí

Důležitou součástí pozemku je pochopitelně také jeho připravenost pro okamžitou výstavbu. Pozemek pro dřevostavbu bez inženýrských sítí může být sice mnohem levnější, ale jejich výstavba je nejen drahá, ale zároveň i znamená velice dlouhé průtahy. Potencionálním problémem při stavbě mohou být také některá z vedení jako je telekomunikace, či elektrické sloupy. Při stavbě na svém pozemku zde budete mnohdy omezeni provozovateli distribučních sítí v blízkosti vaší parcely.