RENOVACE DŘEVĚNÝCH OKEN U DŘEVOSTAVBY

Potřebujete renovovat dřevěná okna u své dřevostavby? Nevíte, jak při renovaci postupovat a jaké nářadí zvolit? V níže uvedeném textu se dozvíte praktické rady pro zvládnutí renovace svépomocí.

 

Dřevo jako přírodní materiál

Jak je známo, dřevo je tradičním ekologickým materiálem, který se odjakživa používal na výrobu oken. Dřevěná okna mají při splnění určitých pravidel dlouhou životnost. Je zapotřebí se o ně pravidelně starat a chovat se k nim s maximální šetrností. Dřevo podléhá různým povětrnostním vlivům, dřevokazným škůdcům i UV záření. Postupem času dochází ke škrábancům, oděrkám či loupání barvy. Ani těsnění z PVC nevydrží věčně a je potřeba jej čas od času vyměnit.
Barmakolor

Renovace dřevěných oken svépomocí

V první řadě zhodnoťte, zda jsou okna ve stavu, kdy lze provést renovaci, nebo je zapotřebí vyměnit stávající okna za nová. Pokud stávající dřevěná okna splňují podmínku tepelné i zvukové izolace, a jejich vizuální i technický stav jsou stále provozu schopné, pak se můžete s čistou hlavou pustit do renovace. V opačném případě doporučujeme výměnu původních oken za zcela nová.

Postup renovace dřevěných oken je vždy stejný. Můžeme jej shrnout do tří základních kroků. V prvním kroku je zapotřebí provést detailní zaměření jednotlivých oken a zvolením vhodných typů profilace. Následuje příprava a nutné opravy původních dřevěných oken. Poslední krok zahrnuje instalaci renovovaných oken a následný úklid po provedených dokončovacích pracích.

  • Proveďte odstranění původního laku pomocí špachtle nebo truhlářské škrabky. Při odstraňování starého nátěru můžete využít i chemický přípravek, který napomůže k snadnému odstranění laku s pomocí špachtle.
  • Nerovnosti a barvy vybruste mechanickou bruskou s hrubším brusným papírem a dočistěte špatně dostupná místa smirkovým papírem. Následně odstraňte prachové částice z dřevěného rámu a ještě projeďte jemným smirkem. Praskliny a nerovnosti vzniklé užíváním přetmelte tmelem a zabruste brusným papírem. Stejný způsob použijte pro vyspravení okenního rámu.
  • Okenní rámy jsou nyní připraveny na první nátěr impregnací a penetračním základem. Impregnace je důležitá z hlediska ochrany proti dřevokazným houbám a různým škůdcům. Penetrace má schopnost nasáknout do dřeva a vytvořit podklad pro nános nátěrové barvy. Jakmile penetrace zaschne, povrch okenního rámu je znovu zapotřebí přebrousit a očistit od jemného prachu.
  • Následuje aplikace nátěru na dřevěná okna. Můžete použít transparentní lak na dřevo, který zachová okna v přírodním stylu. Nezapomeňte, že je vždy potřeba provést dva vrchní nátěry. Kromě laku lze použít finální nátěr barvou. Je vhodné použít sytější odstín, než byla původní barva. Po dokonalém zaschnutí laku (24 hodin) můžete na okna instalovat kování (původní nebo nové).

 

Stále si nevíte rady?

Každá renovace vyžaduje nejen kvalitní používané materiály a náčiní, ale i značnou míru zkušeností a manuální zručnosti. Za předpokladu, že Vám některý z uvedených atributů chybí, obraťte se na profesionály, kteří se již řadu let pohybují v oblasti renovace oken a dveří. Rádi Vám poradí, zda zvolit cestu renovace nebo výměny oken za nová. Po shlédnutí oken Vám vypracují nezávaznou cenovou nabídku, po jejímž schválení provedou zaměření. Následně Vám bude sjednán termín renovace. Po kvalitně odvedené práci a finálním úklidu Vám bude předáno hotové dílo k Vaší maximální spokojenosti.