Jak na bezpečnostní opatření novostaveb

S odborníkem na zámečnické práce a zabezpečování objektů, panem Ondřejem Bouskem, jsme konzultovali bezpečnostní vložky, které jsou určeny do vchodových dveří rodinných domů. Právě vstupní dveře potřebují zajistit spolehlivou ochranu proti vloupání. Veškeré bezpečnostní vložky pro vchodové dveře by měly splňovat platnou certifikaci pro třetí nebo čtvrtou třídu bezpečnosti. Odolnost zámků proti neoprávněným vniknutím jsou testovány, a jen ty nejlepší zámky, mohou na trhu obstát.

Vložka s bezpečnostní kartou

Je zapotřebí mít kontrolu nad tím, kdo vlastní klíče od domu. Zámečníci doporučují pro vstupní dveře vložku s bezpečnostní kartou. Bez této karty není možné klíče k vložce volně kopírovat.

Pražský zámečník

U vchodových dveří cylindrická vložka

Cylindrické vložky slouží k uzamykání nejen hlavních vstupních dveří, ale i vedlejších vstupů, jako jsou zadní či boční dveře, vedlejší vchody nebo průchody z domu do garáže. I vnitřní dveře objektů, jako jsou vstupní dveře do bytu, bývají opatřeny vložkou s třetí nebo čtvrtou bezpečnostní třídou.

Jak vybrat správný rozměr bezpečnostní vložky?

Na trhu nalezneme bezpečnostní vložky různé délky, určené pro různé tloušťky vstupních dveří. Vložky jsou vyráběny s různými profily klíčového otvoru. Před samotnou koupí cylindrické vložky a kování se poraďte se zámečníkem, který má zkušenosti v oboru. Zámečníci rádi poradí, zda pro daný typ dveří rodinného domu zvolit vložku se zubovými klíči, s důlkovými klíči, vložku s knoflíkem, ozubeným kolečkem nebo sjednocenou vložku na jeden klíč.

Vícebodové zámky

Zabezpečení vchodových dveří vícebodovým systémem se uplatní jak pro jednokřídlové, tak i pro dvoukřídlé dveře. Výhodou tohoto zámku je vysoká bezpečnost splňující provedení třetí nebo čtvrté bezpečnostní třídy. Zámečníci instalují vícebodové zámky od 3 do 9 bodů s tím, že si koncový zákazník sám určí počet zamykacích bodů. Odolnost těchto systémů proti vloupání je testována ve zkušebnách.

Zabezpečení proti zlodějům

Odborník na zámečnické práce a zabezpečování objektů, pan Ondřej Bousek, doporučuje propojení bezpečnostních dveří s bezpečnostním zámkem a kováním. Tato trojkombinace zajistí zvýšenou ochranu proti neoprávněnému vniknutí. Pokud se váš dům nachází v rizikové oblasti se zvýšenou možností vloupání, jsou vhodným doplněním k bezpečnostním vstupním dveřím i bezpečnostní okenice.