Broušení a renovace dřevěných podlah a parket

Broušení podlah

Dřevěná podlaha je klenotem interiéru každého domu bez ohledu na to zda se jedná o dům zděný nebo dřevostavbu. Postupem času však přichází o svou zářivou krásu. Staré podlahy mají své kouzlo, které žádná nová dřevěná podlaha nenahradí. Povolejte na pomoc s renovací parket naše specialisty, kteří navrátí vašim dřevěným podlahám přirozený vzhled a zářivou krásu.

Jak renovovat dřevěné podlahy

Nejčastější způsob renovace všech druhů dřevěných podlah je broušení, při kterém dochází k odstranění všech povrchových nedokonalostí, jako jsou praskliny, oděrky, a zbytky původního nátěru.

Broušení podlah

Dřevo patří mezi nejpříjemnější materiály pro podlahy vůbec. Jeho trvanlivost, originální a luxusní vzhled propůjčují modernímu i klasickému interiéru nezaměnitelný vzhled. Dřevěná podlaha píše historii spolu s vaším domem, stává se jeho součástí po desetiletí. Je přirozené, že každodenní používání podlah s sebou přináší mechanické poškození a opotřebení.

Abychom docílili krásného vzhledu, je nutné vrchní vrstvu zbrousit. Práce však musí být odvedena odborně a důkladně. Proto přenechejte broušení podlah našim zkušeným podlahářům, kteří připraví postup renovace šitý na míru vašim podlahám.

Broušení podlah se skládá z několika fází, které předchází dokonale krásnému vzhledu dřevěné podlahy. Nedostatky výbrusu se vždy projeví až po finální úpravě, tedy olejování, voskování či lakování.

Brousit je nutné podlahy staré i nově položené. Povrch musí být co nejrovnější, bez přechodů mezi jednotlivými prvky. Staré podlahy se navíc zbaví původního laku, škrábanců a hrubých nečistot. Pozor při broušení podlah se musí dát na parkety či plovoucí deskové podlahy, které mají slabší vrstvu dřeva. Při broušení totiž dochází k nepatrnému odstranění dřevěné vrstvy.

Broušení krok za krokem

  • Broušení podlah začíná hrubým brousicím materiálem o zrnitosti P40 nebo P36 v závislosti na mechanickém poškození parket. Při velkých nerovnostech se používá zrnitost až 24.
  • Následuje střední broušení, zjemňující stopy hrubého broušení.
  • Finální jemné broušení je doprovázeno ještě leštěním podlah, které odstraní zbylá dřevěná vlákna.
  • Po jemném broušení a leštění náš specialista důkladně prohlédne podlahu a speciálním spárovacím tmelem opraví všechny vady. Do tmelu se přimíchává prach z broušeného povrchu, který dodá tmelu stejný odstín, jako má podlaha.
  • Opět následuje jemné broušení, vyrovnávající nerovnosti mezi podlahou a tmelenými částmi. To se provádí po dokonalém zaschnutí tmelící hmoty.
  • Nakonec se nanáší finální vrstva, tedy olej, vosk či lak.

Přenechejte broušení podlah našim specialistům

Broušení podlah je velmi náročnou disciplinou. Přenechejte tuto činnost naší firmě. Po objednání broušení podlah k vám domů přijede náš specialista, který určí míru opotřebení podlahy a navrhne konkrétní postup při renovaci.

Následně vypracujeme cenovou nabídku a po odsouhlasení k vám přijede náš tým podlahářů se speciálními stroji, určenými pro opravu a broušení podlah. Práci provádíme efektivně, rychle a precizně. Výsledkem naší práce bude dokonale krásná podlaha.

Drevostavba ING

Tmelení podlah

Tmelení podlah je součástí celkové renovace všech druhů dřevěných podlah a to v případě, že stávající podlaha je pevně spjata s podkladem a tudíž nedochází k rozvrzávání. Tmelení parket se provádí mezi broušením, zpravidla po jemném broušení podlahy, při kterém jsou odstraněna dřevěná vlákna, uvolněná z hrubšího broušení.

Při tmelení podlahy se používá prach zbroušení, pigmentující tmel do požadované barvy podlahy. Po dokonalém zaschnutí tmelu opět následuje broušení parket, tentokrát už jen velmi jemným brusem. Tmelením získá vaše dřevěná podlaha celistvý vzhled.

Tmelení dřevěných parket

Dřevěné parkety ve starém domě dodávají interiéru krásnou atmosféru. Časem se však mohou na parketách objevit rozestupy, které jsou známkou stáří podlahy. Je to přirozený jev, protože vlhkost, teplota a také kvalita podkladu mají na dřevo velký vliv.

U některých dřevin dochází k méně patrným rozestupům, u některých je naopak rozestup patrný nejen na pohled, ale také na omak, co přináší při chůzi nepříjemné pocity. Nutnost a rozsah tmelení je proto individuální záležitostí, kterou naši profesionální podlaháři berou při práci v potaz.

Naše společnost se zabývá tmelením podlah již dlouhé roky, a proto svým zákazníkům můžeme nabídnout kvalitní služby, které jdou ruku v ruce s dobrými referencemi a cennými zkušenostmi. I silně poškozeným dřevěným podlahám dokážeme navrátit krásný vzhled, který bude vašemu interiéru slušet!

Postup při tmelení podlah

Než se začne s broušením podlahy, je nutné vyplnit všechny součky, praskliny a spáry spárovacím tmelem. K tomu se používá tmel, který se smíchá s brusným prachem v poměru 1:1. Tmel se barevným odstínem velmi podobá podlaze.

  • První tmelení se provádí pomocí nerezové ocelové stěrky. Tmel se rovnoměrně nanese po celé ploše podlahy tak, aby co největší množství hmoty zůstalo ve spárách. Zaschnutí trvá přibližně 30 minut.
  • Po zaschnutí se zkontrolují velké spáry, které se musí znova dospárovat hutnější hmotou. Tady už se jedná pouze o lokální tmelení, prováděné tak dlouho, dokud se zcela nezaplní praskliny a spáry do roviny podlahy.
  • Správně zaschnutý tmel má stejný odstín bez ohledu na použité množství jako ostatní části podlahy.
  • Po důkladném tmelení podlahy přichází na řadu jemné broušení podlah a následně se celá plocha vysaje.
  • Takto upravená plocha je připravená k provedení povrchové úpravy – lakování, olejování nebo voskování.

Tmelení parket je práce pro odborníky

Uvažujete o kompletní renovaci vaší dřevěné podlahy? Pak jsou tu pro vás naši profesionálové, kteří posoudí stav vaší podlahy, zjistí rozsah poškození a doporučí konkrétní postup pro realizaci. I velmi staré a nevzhledné parkety se dají vytmelit a zrenovovat. Výsledkem bude dokonale krásná podlaha s delší dobou životnosti.

Drevostavba ING

Finální úprava parket

 

Finální úprava parket se provádí po konečném broušení a tmelení dřevěných podlah. Pro finální úpravu parket se používá olejování, voskování a lakování.

Nanášení laku, oleje či vosku se provádí speciálním strojem, který dokáže hmotu perfektně zpracovat do podlahy. Ta získá nádherný vzhled, přirozený charakter a zdůrazní se jeho kresba. Výhodou finálně upravených podlah je delší životnost dřevěné podlahy, lehčí údržba a větší odolnost vůči mechanickému poškození.

 

Olejování parket

 

Olejování parket patří k nejoblíbenějším povrchovým úpravám u masivních podlah ve dřevostavbách i zděných domech. Olejování parket je velmi náročnou prací, která by měla být vždy svěřena do rukou profesionálů. Naši podlaháři dokážou odhadnout přesné množství oleje pro dokonalý vzhled celé podlahy.

 

Olejování provádíme speciálním strojem, který dokáže přírodní olej správně a dokonale zapracovat do podlahy, ve dřevě se tak zacelí i mikroskopické trhlinky a póry. Díky tomu je podlaha odolnější vůči vlhkosti, mechanickému poškození a snáze se udržuje. Aby byly tyto účinky opravdu stoprocentní, je velmi důležitá aplikace oleje, kterou vám zajistí naši profesionálové. Výsledkem bude dokonale ošetřená podlaha, která bude zářit jako nová.

 

Výhody olejování dřevěných podlah

 

  • Olejované parkety se mohou později lokálně opravit. I větší rýhy se dají přebrousit a znova naolejovat bez viditelných stop pozdějších úprav. Lokální úprava není u lakované podlahy možná.
  • Olejovaná podlaha může dále pracovat vlivem okolní teploty a vlhkosti. Olej nepraská, jako je tomu u laku.
  • Olej zachová přirozený vzhled dřeva, zvýrazní jeho kresbu a vytváří přirozený dojem.

 

Voskování dřevěných podlah

 

Ošetření dřevěných podlah voskem patří mezi nejstarší péči o dřevěné podlahy vůbec. Dříve se k zapracování vosku používaly drátky, kterými se pečlivě souvislá vrstva vosku zapracovala do dřeva. V současnosti se k této práci používají speciální stroje, které pracují na stejné bázi drátkování, které známe z dřívějších dob.

 

Voskování se dělí podle povrchové úpravy na:

Voskování dřevěných olejovaných parket, na které se používá vosk na vodní bázi, tvořící lesklý protiskluzný film, ochraňující podlahu před opotřebením a zviditelní její kresbu.

 

Voskování dřevěných lakovaných parket se provádí formou polymerizace, která zvyšuje odolnost proti opotřebení. Vosk plní ochrannou, estetickou a protiskluzovou funkci po použití na lakovaný, voděodolný povrch.

 

 

Účinky vosku na dřevěných podlahách

 

  • chrání dřevěné podlahy a parkety proti rychlému znečištění a mechanickému poškození
  • prodlužuje životnost dřevěné podlahy
  • chrání parkety proti vlhkosti
  • vytváří krásný vzhled podlahy a zvýrazňuje strukturu dřeva

 

Lakování dřevěných podlah

 

Další často používanou povrchovou úpravou podlahy je její lakování. Pro lakování se používá speciální, vysoce odolné protiskluzné dvousložkové laky, které se pomocí speciálního přístroje aplikují na dokonale čistou, vytmelenou podlahu.

 

Laky zpevňují povrch dřevěné podlahy, která je odolná i vůči silnému mechanickému poškození, například v domácnostech s domácími zvířaty nebo v komerčních prostorech.

 

Výhody lakovaných parket

  • lakované parkety jsou odolné vůči oděru
  • ošetřené dřevo lze díky laku přizpůsobit požadovaným potřebám podlahy
  • lakované parkety jsou nenáročné na údržbu a čištění
  • tvrdé laky poskytují dlouhou a dobrou ochranu na tvrdém i měkkém dřevu

 

Lakování dřevěných podlah je estetickou prací, kterou by měli provádět zkušení profesionálové.

Přenechejte lakování podlah naší firmě a zanedlouho se můžete těšit z krásné podlahy, která před celkovou rekonstrukcí vykazovala i vysoké stupně opotřebení.

Drevostavba ING